Okolí - výlety

 

 VÝLETY DO OKOLÍ-PĚŠKY NEBO AUTEM:

Harrachov - známé lyžařské horské středisko v Krkonoších.Sport a lyžování

Albrechtice v Jizerských horách – horská obec založená r. 1670. Kostel sv. Františka z Pauly z let 1779–84, rokokový interiér.

Bukovec – čedičový vrch (1005 m n. m.), výrazná dominanta a přírodní rezervace. Unikátní „pralouka“ s řadou druhů horských rostlin, je zde naučná stezka.

Černá jezírka – přírodní rezervace složená z hřebenových vrchovišť v celkové rozloze 66ha.

Desná – rozlehlá obec při stejnojmenné říčce, založená r. 1691. Novogotický kostel Nanebevzetí panny Marie z r. 1903 a starokatolický kostel z r. 1890.

Dinopark ve Sklářské Porebě v Polsku – 15km

Jizera – druhý nejvyšší vrchol české strany Jizerských hor (1122 m n. m.). Na vrcholu je mohutná členitá skála, ze které je jedinečný kruhový výhled. V okolí je přírodní rezervace Prales Jizery.

Protržená přehrada – sypaná hráz na Bílé Desné se v září 1916 protrhla a zaplavila obec Desnou. Zahynulo 62 lidí, 33 domů zničila voda zcela, 69 domů bylo těžce poškozeno. Protržená hráz dodnes stojí. Dnes katastrofu připomíná pamětní kámen. V podzemní štole (asi 1100 m dlouhé) je zimoviště netopýrů.

Rašeliniště Jizery – národní přírodní rezervace v mělkém údolí Jizery. Roste zde kleč, jalovec, smrk, bříza karpatská a další. Nejcennější rašelinná, resp. přírodovědecká lokalita Jizerských hor.

Souš – osada na říčce Černé Desné,poprvé uváděna r. 1755. V letech 1912–15 musela zčásti ustoupit přehradě, která dnes slouží jako zdroj pitné vody.

Šumburk – obec na levém břehu Desné a Kamenice z r. 1611 se pyšní kostelem sv. Františka z Assisi z let 1900–1903.

Kittlovo muzeum-Pěnčín

Tanvaldský Špičák – 831 m n. m., výrazný vrch a středisko sjezdového lyžování v Jizerských horách. Na vrcholu je kamenná rozhledna z roku 1909 s turistickou chatou. Dnešní podoba z r. 1930.

Terezínka – skalní vyhlídka nad Tanvaldem, zpřístupněná r. 1853 schody a zábradlím. Starší jméno je Šouf, dnešní název připomíná manželku tanvaldského továrníka Mayera,který vyhlídku nechal za svoje náklady vybudovat.

Štěpánka – kamenná rozhledna na vrchu Hvězda, otevřena r. 1892.

Mumlavské vodopády – u Harrachova jsou vzdálené od ubytovacího zařízení asi 7 km. Mumlavský vodopád tvoří až 8 m vysoké stupňovitě uspořádané žulové bloky, u jejichž úpatí se nachází tzv. Čertova oka.

Sněžka – nejvyšší hora České republiky, měřící 1602 m n. m. Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka je zejména v letních měsících ideálním výchozím místem pro výlet z Pece pod Sněžkou. Lanovka Vás pohodlně dopraví přes mezistanici na Růžové hoře (1334 m n.m.) až na Sněžku (1594 m n. m.). Překonáte převýšení více než 680 m a ze Sněžky můžete dál pokračovat po značených turistických cestách směrem k Luční boudě, do Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou nebo do Horní Malé Úpy.

Bozkovské jeskyně – jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi na severu Čech. Tvoří je labyrint podzemních chodeb a dutin, uložených nehluboko pod povrchem země. Jejich charakteristickou ojedinělou výzdobou jsou křemenné římsy a lišty, vystupující ze stěn stropů. Některé dutiny jsou vyplněny i krápníkovou výzdobou, kterou tvoří vedle klasických útvarů i zajímavé excentrické krápníčky. Atraktivním zpestřením návštěvního okruhu jsou podzemní jezírka s průzračnou modrozelenou vodou.

Zámek Frýdlant – Původní gotický hrad byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny. Historicky cenné jsou i domy před hradem. Již v roce 1800 bylo na zámku Frýdlant otevřeno první hradní a zámecké muzeum ve střední Evropě.

Lázně Libverda – s restaurací Obří sud. První písemná zpráva pochází z roku 1381.

Liberec – vzdálený asi 35 km nabízí Zábavné centrum Babylon, ZOO a Botanickou zahradu.

Dvůr Králové nad Labem – s unikátní ZOO safari, založenou roku 1946. Zoo ve Dvoře Králové se specializuje na africkou zvířenu, zvláště pak na kopytnatce.

Hejnice - bazilika Navštívení Panny Marie  

Vysoké nad Jizerou - Vlastivědné muzeum                                                                         

Jizerka - nejvýše položená osada Jizerských hor. Od 16. století známé naleziště drahokamů v náplavu Safírového potůčku (safíry, zirkony, spinely, pleonasty a řada dalších). V r. 1828 postavena sklářská huť, r. 1866 další, která pracovala do r. 1911. V současnosti je opravena, stejně jako tzv. Panský dům. Na Jizerce je též naučná stezka.

Paseky nad Jizerou - obec se připomíná r. 1654. V nejstarší části Makově byly pravděpodobně skelné hutě. Zachovalé roubené chalupy, stará škola a Makovský mlýn. Barokní kostel sv. Václava z let 1787-89. Hlavní i dva boční oltáře a kazatelna jsou rokokové. Památník zapadlých vlastenců s expozicí krkonošské houslařské školy. Ze zápisků místního podučitele, písmáka, muzikanta a houslaře Věnceslava Metelky (1807-67) čerpal K.V. Rais motivy pro svůj román Zapadlí vlastenci. Na hřbitově je Metelkův pomník.

Štěpánka - kamenná novogotická rozhledna z r. 1847 na vrchu Hvězda nad Příchovicemi (959 m). Dokončena až v r. 1892 a nazvána Štěpánka podle arcivévody Štěpána, protektora stavby císařské silnice z Liberce do Trutnova, budované kolem r. 1847. 

Tanvald - průmyslové město na soutoku Desné a Kamenice. V Horním Tanvaldě původně rokokový kostel sv. Petra a Pavla z let 1787-89, přestavěný o sto let později. Památkově chráněna je i kaple sv. Anny z 2. poloviny 18. století.

Ostatní cíle

Kontaktujte nás
Hotel Na vyhlídce
Kořenov 877
468 49
tel.:     608/477 575     

E-mail: vyhlidka@iol.cz
Napište nám
Zasílání novinek

Zajímají vás novinky okolo našeho hotelu? Zadejte svůj email a nechte si posílat vše podstatné přímo na váš email.